Centralna Liga Juniorów U-19 (zachód)

Świetny start Śląska Wrocław w Centralnej Lidze Juniorów U-19... i nie tylko

2017-09-21 13:06:01

W ekstraklasie Śląsk Wrocław jest obecnie w środku tabeli i na razie chyba nie można narzekać na początek sezonu w wykonaniu wrocławian. Znacznie lepiej radzą sobie jednak juniorzy starsi Śląska, znajdujący się w czołówce grupy zachodniej Centralnej Ligi Juniorów, a to nie są jedyne pozytywne wieści dotyczące młodzieży wrocławskiego klubu.

Sezon 17/18 to kolejna reforma Centralnej Ligi Juniorów Starszych (U-19), która jeszcze cztery lata temu podzielona była na cztery grupy, obecnie mamy dwie ligi najwyższego poziomu juniorów w Polsce, a od kolejnej edycji rozgrywek będzie jedna grupa centralna. Co to oznacza? Skoro z liczbę 32 zespołów należy zredukować do 16, to w obu grupach CLJ U-19 strefy spadkowe obejmą ponad połowę tabeli i w czerwcu dziesięć ostatnich drużyn ligi wschodniej i zachodniej będzie musiało przenieść się na niższy poziom. Na razie w trudnej sytuacji są ekipy z Legnicy i Głogowa, również Lubin w każdej chwili może zanurzyć się w strefie spadkowej, ale za to znacznie lepsze nastroje dopisują młodym zawodnikom z Wrocławia.

W ostatnich latach w CLJ U-19 najlepiej spośród dolnośląskich ekip radziło sobie Zagłębie, które w sezonie 15/16 zajęło najniższe miejsce podium. W tej samej edycji rozgrywek rewelacją CLJ była FC Wrocław Academy, który w swoim pierwszym w historii sezonie na centralnym poziomie przywłaszczyła sobie czwartą lokatę, natomiast Śląsk w ostatnich dwóch latach kończył na 9. miejscu, a rok wcześniej na 10. Latem trenerem juniorów starszych został Dariusz Sztylka, zmieniając na stanowisku Tomasza Horwata (tak naprawdę obaj panowie się zamienili – Sztylka przyszedł do juniorów z IV-ligowych rezerw, natomiast drugi zespół seniorów objął właśnie Horwat) i pod wodzą byłego kapitana seniorów Śląska młodzież odpaliła konkretnie. Po siedmiu kolejkach wrocławianie mają na koncie jedną porażkę oraz sześć zwycięstw, a 29 strzelonych goli stawia ich na pierwszym miejscu w lidze pod względem skuteczności. Śląsk jest wiceliderem tabeli grupy zachodniej, na pierwszym jest Pogoń Szczecin, ale od szczytu dzieli nas tylko jeden punkt, a w dodatku obie pierwsze lokaty awansują do turnieju barażowego o Mistrzostwo Polski, z udziałem dwóch najlepszych ekip grupy wschodniej. W ostatnim spotkaniu wrocławianie rozbili Piast Gliwice 7:0, a cztery bramki strzelił Sebastian Bergier, w czym nie ma niczego zaskakującego. Napastnik Śląska, który dopiero w grudniu skończy 18 lat, w poprzedniej edycji rozgrywek zapisał na swoje konto 18 goli, zajmując w czerwcu miejsce na szczycie klasyfikacji najlepszych strzelców CLJ, a w zimie interesowała się nim m.in. CFC Genoa.

***

Nie tylko najstarsza młodzież Wrocławia świetnie sobie radzi, również młodsi koledzy, którzy występują w Dolnośląskiej Lidze Juniorów Młodszych, rozkręcają się konkretnie, a może nawet konkretniej niż U-19. Podopieczni trenera Piotra Jawnego zajmują obecnie trzecie miejsce, ale mają tylko trzy punkty mniej i dwa mecze zaległe w stosunku do lidera z Głogowa (po rundzie jesiennej, w której każdy z każdym gra jeden mecz, liga zostanie podzielona na dwie, a drużyny z miejsc 1-8 będą walczyć o mistrzostwo. Mistrz zagra w barażu o awans do CLJ U-17). Wrażenie robią rozmiary zwycięstw Śląska, który na szczęść rozegrany meczów, trzem rywalom strzelił dwucyfrową liczbę bramek, zachowując przy tym czyste konto. Najmocniej wrocławianie wyżyli się na Środzie Śląskiej 16 września, wygrywając aż 0:25(!), a siedem goli strzelił w tym spotkaniu Marcin Szpakowski. Obecny bilans bramek Śląska w DLJM to 59:1, co daje średnią ponad dziesięciu goli strzelonych na każde spotkanie!

Jak widać, wrocławska młodzież wystartowała w sezonie 17/18 co najmniej bardzo dobrze, ale wyniki to sprawa drugorzędna. Najważniejsze, żeby za kilka lat zawodnicy, którzy teraz tak dobrze radzą sobie na szczeblach młodzieżowych, regularnie pojawiali się w pierwszym zespole Śląska. Inaczej przytoczone powyżej rezultaty będą po prostu suchą statystyką.

TABELA CLJ U-19

Fot.: SlaskWroclaw.pl

 

Marcin Zwierzyński
Wróć do listy aktualności